فوتبال علیه دشمن

فوتبال علیه دشمن

کتابک |فوتبال علیه دشمن

نویسنده: سایمون کوپر

ترجمه: عادل فردوسی پور

 

فوتبال یک سبک زندگی و یک رویکرد فرا مرزی است. درزمانی محدود، در مکانی از پیش تعیین‌شده مردم سرزمین‌ها نظاره‌گر جدال برنامه‌ریزی و شانس، تدبیر و تقدیر، خستگی و تلاش، آزادی و اسارت، امید و ناامیدی، قدرت و ضعف، جوانمردی و فریب و درنهایت شکست و پیروزی هستند. فوتبال به‌عنوان جزئی جدانشدنی از زندگی مردم باسابقه‌ی چند صدساله با برخی از نام‌ها گره‌خورده است به‌گونه‌ای که حتی اگر اهل ورزش و فوتبال نباشیم با برخی از شخصیت‌های این دنیای نفس‌گیر و مملو از هیجان آشنا هستیم. صدای عادل فردوسی پور فقط یک‌صدا نیست بلکه یادآور شکست‌ها، پیروزی‌ها و لحظه‌های پر از اضطراب و استرس یک ملت است.

 

رمان بیوه ها

 

درباره عادل فردوسی پور، شخصیت نام‌آشنای فوتبال و تلویزیون

«عادل فردوسی پور» گزارشگر، مجری و تهیه‌کننده‌ی برنامه‌ی محبوب نود در 11 مهر سال 1353 در یزد متولد شد. او از همان کودکی علاقه‌ی فراوانی به بازی فوتبال داشته به‌طوری‌که تحصیلات و فعالیت‌های کاری‌اش را با آن درآمیخت. او تحصیلاتش را در رشته‌ی مهندسی صنایع در دانشگاه شریف و مدیریت رسانه در دانشگاه تهران به سرانجام رساند و در آن زمان درباره‌ی «پیش‌بینی نتایج مسابقات فوتبال با استفاده از تحلیل‌های رگرسیونی» پژوهش کرد. او از جوانی در پی علاقه‌اش به فوتبال و نوشتن همچنین تسلط بر زبان انگلیسی وارد مطبوعات شد و از اوایل دهه‌ی هفتاد به‌عنوان مترجم صفحه‌ها‌ی فوتبال خارجی مشغول به فعالیت شد.

«عادل فردوسی پور» در پی فعالیتش در مطبوعات ورزشی با گزارش برنامه‌ی منتخب ورزشی در سال 1373 وارد صداوسیما شد. او بازی‌های مهم جام جهانی ۱۹۹۸ را روایت کرد و به‌عنوان یک گزارشگر متبحر شناخته شد. اوج شهرت «فردوسی پور» برنامه‌ی تلویزیونی نود بود که از سال 1378 به روی آنتن شبکه‌ی صداوسیما ‌رفت. این برنامه هر هفته اجرا می‌شد و اتفاق‌های مربوط به فوتبال را کنکاش و بررسی می‌کرد. این برنامه‌ یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی ایران بود و دریکی از نظرسنجی‌های رکورد شش و نیم میلیون نفر را ثبت کرد.

درباره کتاب فوتبال علیه دشمن

کتاب «فوتبال علیه دشمن» با عنوان اصلی Football Against the Enemy نوشته‌ی «سايمون کوپر» در سال 1994 منتشر شد. این اثر حاصل سفر نویسنده به بیست‌ودو کشور دنیا است و درباره‌ی تأثیر بازی فوتبال بر زندگی مردم نگاشته شده است. این کتاب در سال 1994 موفق به دریافت جایزه‌ی «کتاب ورزشی برتر سال موسسه ویلیام هیل» شد که به بهترین کتاب‌های ادبیات ورزشی تعلق می‌گیرد. ادبیات ورزشی، شامل کتاب‌هایی پرکشش و هیجان‌انگیز هستند که گاهی ممکن است با روایت‌های ورزشی‌شان، اوج لذت دیدن یک بازی جنجالی را برای خواننده‌ی اثر تداعی کنند. «فوتبال علیه دشمن» درباره‌ی تأثیر شگرف فوتبال بر زندگي مردم صحبت می‌کند و حواشی این بازی در فرهنگ‌های مختلف را به تصویر می‌کشد. این اثر شامل چندین فصل است که در طول آن‌ها «سايمون کوپر» درباره‌ی تأثیر یک امر وزرشی در زندگی سخن می‌گوید. او به ملاقات مردم کوچه و بازار رفته و در ارتباط با مردمی قرارگرفته که اوقات فراغتشان پا به توپ هستند یا که جلوی تلویزیون تیم موردعلاقه‌شان را تشویق می‌کنند. او فوتبال را با نگاهی جامعه‌شناسی بررسی و تعریف می‌کند و آن‌ را فراتر از مرزها ترسیم می‌کند.

برخی از فصل‌های کتاب «فوتبال علیه دشمن» عبارت‌اند از «فوتبال جنگ است»، «مخالف فوتبال»، «بالتیکی‌ها دوست دارند در جام جهانی امریکا باشند»، «رئیس پلیس مخفی در گوشه‌ی چپ زمین». «فرمانروایان اوکراین»، «سر تراشیده‌ی تنهایی که ملتی را نجات داد»، «گاتزا، اروپا و سقوط مارگارت تاچر1»، «یک روز با هلنیو هررا»، «اف‌ث بارسلونا و پرسش اسکاتلندی»، «هلند و انگلیس: چرا بابی‌ رابسون در هلند ناموفق بود». هر یک از این فصل‌ها روایت یک فرهنگ و کشور است که بر جذابیت این کتاب افزوده است، زیرا خواننده تنها یک کتاب ورزشی نمی‌خواند بلکه به عمق کشورهای مختلف سفر می‌کند و با مردم سایر کشورها همذات‌پنداری می‌کند.

سايمون کوپر، نویسنده‌ی کتاب فوتبال علیه دشمن

«سايمون کوپر» Simon Kuper نویسنده و روزنامه‌نگار اهل انگلیس متولد سال 1969 است. او تحصیلاتش را در رشته‌ی تاریخ و آلمانی در دانشگاه آکسفورد به سرانجام رسانده است و درباره‌ی حوزه‌های مختلف ازجمله فوتبال و اقتصاد در مطبوعات ازجمله روزنامه‌ی اقتصادی فایننشیال تایمز می‌نویسد. «سايمون کوپر» در حال حاضر در پاریس ساکن است و در طول زندگی‌اش به سراسر دنیا سفرهای زیادی داشته است که بازتابی از آن را می‌توانیم در کتاب «فوتبال علیه دشمن» ببینیم. «سايمون کوپر» بر این باور است فوتبال تنها بازی بین دو تیم نیست، بلکه یک‌زبان بین‌الملل است. او در مقدمه‌ی کتاب «فوتبال علیه دشمن» نوشته است: «اگر فوتبال را دوست داريد اين مطلب را بخوانيد … و اگر فوتبال را دوست نداريد بازهم اين كتاب را بخوانيد.»

 

هنوز دیدگاهی ثبت نشده. شما اولین نفری باشید که درباره این مطلب نظر می دهد.
ارسال یک دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

نوزده − 15 =